Lista nr 4
Menu
Forum
Plakat wyborczy
|
Wybory samorządowe 2006
I. Przedsiębiorczość, praca, rozwój.
- Zmniejszenie stawek podatku od nieruchomości przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Docelowo wprowadzenie stawki podatku od nieruchomości od pierwszych 100 m2. dla działalności gospodarczej zbliżonej do stawki dla lokali mieszkalnych.
- Rezygnacja z opłaty targowej w przypadkach, gdy pobierany jest czynsz.
- Sprzedaż na dogodnych warunkach lokali użytkowych. W przypadku rozłożenia na raty koniecznym będzie stosowanie zabezpieczenia hipotecznego. Prawo pierwokupu dla wieloletnich najemców
II. Edukacja, szkolnictwo wyższe.
- Znaczne zwiększenie środków finansowych na remonty placówek oświatowych.
- Stopniowe zmniejszanie liczebności klas.
- Zabezpieczenie części środków na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne w tym koła zainteresowań, sks-y, szkółki brydżowe, szachowe, nauka rysunku, malarstwa, języki obce, aerobik, kursy tańca, nauka gry na instrumentach muzycznych itp.
III. Emeryci i Seniorzy.
- Docenienie poprzednich pokoleń, które były naszymi poprzednikami w dziele budowania naszego miasta i jego dzisiejszego oblicza.
- Uwzględnienie oczekiwań ludzi starszych przy organizacji imprez i festynów miejskich
- Poszerzenie stałej oferty kulturalnej miasta o propozycje trafiające w gusta osób starszych.
IV. Ekologia.
- Objęcie ochroną prawną obszarów przyrodniczo cennych poprzez przekształcenie ich w użytki ekologiczne.
- Wspieranie budowy niewielkich, przyosiedlowych oczyszczalni ścieków jako bardzo racjonalnego rozwiązania.
- Ograniczenie niskiej emisji (spowodowanej ogrzewaniem mieszkań węglem) między innymi poprzez zwiększenie dofinansowania wymiany instalacji grzewczych.
V. Inwestycje, drogi, komunikacja.
- Skoncentrowanie inwestycji na zaspokajaniu potrzeb mieszkańców w miejsce dotychczasowych nieekonomicznych pomysłów sosnowieckich władz.
- Intensywne opracowanie, wytyczenie, urządzenie i budowa sieci ścieżek rowerowych na terenie miasta. W pierwszym roku - około 50 km!
- Pozyskiwanie terenów poprzemysłowych z likwidowanych przedsiębiorstw państwowych i włącznie ich do oferty inwestycyjnej miasta.
VI. Administracja, Urząd Miasta, Gospodarka zasobami miejskimi, mieszkalnictwo.
- Kontrola decyzji finansowych poprzedniej ekipy rządzącej miastem.
- Dążenie do uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu całego miasta.
- Wytypowanie terenów pod budownictwo jednorodzinne i przygotowanie tych terenów pod względem prawnym i infrastrukturalnym. W Sosnowcu dramatycznie brakuje gruntów pod budownictwo jednorodzinne.
VII. Kultura fizyczna, sport, turystyka i rekreacja.
- Opracowanie planu miasta z naniesionymi obiektami historycznymi, obiektami kultury, atrakcjami turystycznymi, restauracjami, kawiarniami, ścieżkami rowerowymi oraz siecią komunikacji. Coroczne wydawanie takiego zaktualizowanego planu w dużym nakładzie - dostępnego bezpłatnie.
- Rozpisanie przetargu na zakup kilkuset tablic do koszykówki, bramek i słupków do siatkówki, betonowych stołów do ping-ponga. Urządzenia te powinny być dostarczane sukcesywnie w miarę ich zagospodarowywania. Powinny być one umieszczone w każdym nadającym się do tego miejscu na terenie osiedli mieszkaniowych i domów jednorodzinnych i wpisane do rejestru opisanego w następnym punkcie.
- Inwentaryzacja wszystkich istniejących w mieście urządzeń sportowych dostępnych dla wszystkich mieszkańców: tj. min. bramki, kosze, i słupki do siatkówki. Po ich odnowieniu w następnych latach, przed każdym sezonem, należy je odnawiać, remontować i konserwować.
VIII. Kultura.
- Wspomaganie organizacji imprez inicjowanych przez środowiska kulturalno-artystyczne Sosnowca.
- Kompleksowe wsparcie działalności szkoły muzycznej, jako ważnej placówki w edukacji kulturalnej Sosnowca. Budowa sali koncertowej.
- Pozyskanie inwestora i udział w budowie sali estradowo koncertowej, zlokalizowanej w sąsiedztwie szkoły muzycznej.
- Ułatwienie dostępu do gminnych obiektów: szkół, bibliotek, sal dla prywtanych działań w sferze kultury.
IX. Służba zdrowia i opieka społeczna.
- Usamodzielnienie wszystkich przychodni wchodzących w skład ZLA połączone z likwidacją ZLA, jako niepotrzebnej "czapy administracyjnej".
- Tworzenie w szpitalach zakładów opiekuńczo-leczniczych dla osób w podeszłym wieku.
- Zwiększenie współpracy z organizacjami charytatywnymi i społecznymi w niesieniu pomocy potrzebującym.
X. Bezpieczeństwo.
- Wprowadzenie zasady zero tolerancji dla chuligaństwa, wandalizmu, zaśmiecania.
- Reorganizacja pracy Straży Miejskiej. Przeniesienie ciężaru działań operacyjnych z zakładania blokad na koła pojazdów na walkę z chuligaństwem, pijaństwem, nieporządkiem.
- Zwiększenie nadzoru nad realizacją zadań wykonywanych przez policję.
|